POSTIMET ME TE FUNDIT :
KREU » , , » Vodafone kërkon të blejë Kabel Deutschland për 10 miliardë $

Vodafone kërkon të blejë Kabel Deutschland për 10 miliardë $

Written By Unknown on Saturday, September 14, 2013 | 12:24 PM

Vodafone është afër finalizimit të blerjes së Kabel Deutschland, operatori kabllori më i madh në Gjermani për 10 miliardë $.
Sipas lajmit të publikuar thuhet se kompania ka arritur mbështetjen e 75 % të aksionerëve. Vodafone pret ta përfundojë këtë blerje në fund të muajit shtator, edhe pse marrëveshja duhet të marrë votëbesimin nga Komisioni Europian.
Duke blerë Kabel Deutschland , Vodafone pretendon të jetë më konkurruese në tregun gjerman duke kombinuar përhapjen fikse, mobile dhe abonimet e televizorit, tha gjatë prezantimit të planit në qershor.
Një blerje e suksesshme do ti ofrojë Vodafone aftësi për të ofruar një komunikim të unifikuar në Gjermani duke marrë avantazhe nga banda e gjerë me shpejtësi të lartë të Kabel. Do ti zgjerojë gjithashtu komunikimin e konsumatorëve me bizneset në Gjermani.
Kjo marrëveshje do ti jap operatorit me 5 milion abonentë të bandës së gjerë, 7.6 milionë abonentë direkt të televizionit dhe 32.4 milionë abonentë mobil në Gjermani.
Aksionerët e Kabel Deutschland kanë mundësi deri më 30 shtator të pranojnë ofertën e Vodafone shkruhej në një deklaratë për shtyp nga kompania.
Shperndaje kete postim tek miqte :
 
Copyright © 2013 - Shqipëria ONLINE - Te gjitha te drejtat e rezervuara
Template e krijuar nga NpK T3@M | Publikuar nga -> Shqiperia ONLINE
Kontakto WEBMASTER-in | KR3SHN!K