POSTIMET ME TE FUNDIT :
KREU » » Merkato, Inter dhe Roma ne limite

Merkato, Inter dhe Roma ne limite

Written By Admin 1 on Thursday, September 5, 2013 | 9:06 AM

Inter përfundon periudhën e merkatos verore me “thyerje kockash”. Jo sa i përket përfitimeve në fushën e blertë, pasi për këtë ka kohë të gjykohet, por nga pikëpamja financiare. 

Klubi i drejtuar nga Moratti është ai që shënon edhe bilancin më negativ: vetëm 8 milionë euro të ardhura, përkundrejt 49 milionëve të shpenzuara vetëm në këtë merkato.

Paraqiten më mirë Juve e Milan, respektivisht -16 milionë euro dhe -13,1 milionë euro, ndërkohë që Napoli është skuadra rekordmene e shpenzimeve, plot 85,5 milionë euro. Ndërkaq, Roma ka bilancin më pozitiv nga të gjithë: 32 milionë euro fitime.

Studimet e bëra nga “Gazzetta dello Sport”, zbulojnë disa nga karakteristikat kryesore të tratativave të ekipeve italiane.

Sa i përket ekipeve të tjera, Lazio regjistron një humbje prej 10 milionë eurosh, ndërsa Fiorentina një fitim prej 4,7 milionë eurosh, kryesisht prej shitjes së Jovetic në Angli. Kaq sa i përket financave të klubeve kryesore, pasi fusha do të tregojë me kalimin e kohës, se kush ka dalë më i fituar nga merkato e këtij viti.
Shperndaje kete postim tek miqte :
 
Copyright © 2013 - Shqipëria ONLINE - Te gjitha te drejtat e rezervuara
Template e krijuar nga NpK T3@M | Publikuar nga -> Shqiperia ONLINE
Kontakto WEBMASTER-in | KR3SHN!K