POSTIMET ME TE FUNDIT :
KREU » » Musaka me kungulleshka e karota

Musaka me kungulleshka e karota

Written By Admin 1 on Friday, September 6, 2013 | 5:53 PM


Nevojiten:

* 4 karota
* 4 kungulleshka
* 400 gramë mish i bluar viçi
* 70 gramë luspa soje
* 1 kokë qepë
* 1 lugë e vogël piper i kuq i bluar
* 1 decilitër vaj
* 2 lugë miell
* 3,5 decilitra supë viçi
* 3 të verdhë të vezës
* 1 lugë djathë parmëzën
* kopër, erëza të përziera
* kripë, piper i zi

Gatimi:

1. Karotat qërohen, priten në katrorë dhe zihen në ujë të valë, derisa të zbuten. Kungulleshkat gjithashtu qërohen, u hedhet kripë dhe lihen të kullohen. Luspave të sojës u derdhet ujë valë, në mënyrë që të fryhen, e pastaj kullohen.

2. Në pak vaj kaurdiset qepa e grirë imët, e pastaj shtohet mishi i bluar dhe kaurdiset duke shtuar ujë kohë pas kohe, derisa të zbutet.

3. Shtohen luspat e sojës, piperi i kuq i bluar dhe erëza sipas shijes. Të gjitha përzihen mirë.

4. Në 0,5 decititra vaj kaurdiset mielli dhe kopra, e pastaj shtohet gradualisht supë viçi. Përzihet derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

5. Salcës së përgatitur i shtohen erëza - pas shijes, lihet të ftohet dhe përzihet - të parmezani dhe të verdhtë e vezëve.

6. Ena rezistuese ndaj zjarrit lyhet me vaj, fundi i saj mbulohet me gjysmën e ve të përziera (kungulleshka dhe karota dhe derdhet përmbi mbushja nga mishi.
Pas kësaj renditen perimet e mbetura ane përmbi u hedhet salcë nga kopra. Musaka piqet derisa të skuqet në furrën e nxehtë në 200 gradë Celsius.

Këshillë shtesë: Salca nga kopra do të jetë më e shijshme nëse i shtohet pak ajkë. 
Shperndaje kete postim tek miqte :
 
Copyright © 2013 - Shqipëria ONLINE - Te gjitha te drejtat e rezervuara
Template e krijuar nga NpK T3@M | Publikuar nga -> Shqiperia ONLINE
Kontakto WEBMASTER-in | KR3SHN!K